Na szlaku smaku – projekt

Na szlaku smaku to niezwykłe połączenie turystyki, historii, kultury oraz kulinariów.

Przemieszczając się po Szlaku Kopernikowskim, prowadzącym przez szereg miejscowości na Warmii (między innymi: Olsztyn, Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Pieniężno, Braniewo, Frombork) odkrywamy tajemnice smaków związane z każdym z tych miejsc. Oprócz wątków wiążących szlak z osobą i dokonaniami Kopernika np. w taksie chlebowej,  odkrywamy też niezwykle upodobania biskupa Krasickiego, ciekawe historie lokalne budujące koloryt miejsca, specyficzne tradycje a także obyczaje kulinarne wykorzystywane przez restauratorów i gospodarstwa agroturystyczne.
Niektóre z tych tradycji są zakotwiczone w obyczajowości warmińskiej różnych okresów, inne wynikają ze zdarzeń historycznych lub bardziej osobistych doświadczeń, jednak łącznie tworzą niezwykły koloryt wyróżniający każde z opisywanych miejsc.  

Zapraszamy do współpracy lokalnych wytwórców. Razem zbudujmy folder Na szlaku smaku
Poszukujemy opowieści i produktów, które mogą ciekawie uzupełnić szlak kopernikowski o „smakowite kąski”, chętnych by podzielić się informacjami czy też wspólnie zrobić prezentacje prosimy o kontakt: 
Agata Grzegorczyk-Wosiek telefoniczny: 608689978 lub mailowy: awosiek@icloud.com
Zebrany materiał: treści, fotografie, nagrania posłuży do skonstruowania folderu, w którym turysta będzie mógł przeczytać informacje o lokalnych obyczajach, potrawach, przepisach i anegdotach w kontekście historyczno-społecznym oraz dostanie bardzo praktyczną wskazówkę gdzie na trasie może znaleźć wartościową ofertę gastronomiczną. Folder kolportowany będzie na trasie Szlaku Kopernikowskiego. 

Projekt realizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
Projekt dofinansowany jest ze środków Województwa Warmińsko-Mazurskiego 

Folder

Z materiałów zebranych w czasie trwania projektu powstał niezwykły folder opowiadający o smakach, jakich można poszukiwać przemieszczając się po Szlaku Kopernikowskim.

Browar Kormoran to pierwszy przystanek w naszej wyprawie poprzez smaki i historie związane ze Szlakiem Kopernikowskim biegnącym przez Warmię. Bardzo ważny, bo piwo w czasach Kopernika pełniło niezwykłą rolę. Mówiono o nim, że jest płynnym chlebem, miało nasycić i orzeźwić a dzięki procesowi fermentacji nie psuło się tak łatwo jak woda. Z resztą, przeczytajcie całą opowieść Pawła Błażewicza, który od lat zgłębia wiedzę w tym zakresie, a opowiada tak ciekawie, że trudno przestać czytać. Zapraszamy do lektury!

Spotkanie odbyło się jako część projektu: Na szlaku Smaku, dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. 

Kawiarnia Moja

O historii marcepanów królewieckich i mazurskich brukowców opowiada Tomasz Dereń – właściciel Kawiarni Moja w Olsztynie.

Przystanek Olsztyn

Marcepan królewiecki na „serca bolenie”

Pod arkadami, w północnej pierzei staromiejskiego rynku w Olsztynie, ukryta jest kawiarnia Moja. Wnętrze dawnej apteki podobno sprzyja cukiernictwu, bo i tu i tam trzeba precyzyjnie odmierzać składniki, by to co powstanie, było właśnie takie jakie powinno. Szczególnie jeśli chodzi o marcepan królewiecki, precyzja wykonania jest niezwykle ważna. Mało kto wie, że dawniej wytwarzaniem marcepanów mogli zajmować się wyłącznie aptekarze i przepisywany był  na receptę, jako specyfik na wzmocnienie organizmu oraz „serca bolenia” polepszający samopoczucie. W tamtych czasach, uważano go również naturalny za afrodyzjak, stąd w bogatszych domach można było znaleźć go w domowej apteczce! Dopiero w XIX wieku, kiedy drogi cukier trzcinowy używany do jego produkcji, zastąpiono cukrem buraczanym, trafił na półki sklepów ze słodyczami. Skąd wziął się w ofercie Kawiarni Moja i dlaczego to przysmak Królewiecki? – Opowiada Tomasz Dereń – właściciel i cukiernik. Zapraszamy do lektury!

Spotkanie odbyło się jako część projektu: Na szlaku Smaku, dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. 

Restauracja Cudne Manowce mieści się w zabytkowej zabudowie Starego Miasta w Olsztynie, na niewielkiej uliczce biegnącej wzdłuż rzeki. Zbliżając się do tego miejsca z pewnością poczujemy ten niezwykły, staromiejski klimat, który można spotkać tylko w takich zakątkach. Przysadziste zabudowania, niewysokie drzwi, nisko osadzone okna zamykane zielonymi okiennicami. Duży szyld nad drzwiami, mówi nam już z daleka, że właśnie dotarliśmy na miejsce. Cudne Manowce. Bezdroża prowadzące donikąd w stronę poezji albo może do miejsca, gdzie się chce usiąść z rodziną czy przyjaciółmi zjeść coś dobrego i zapomnień na chwilę o wszystkim? Zapraszamy do lektury!

Spotkanie odbyło się jako część projektu: Na szlaku Smaku, dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Bo Chenek – piekarnia rzemieślnicza

Mój zakwas nazwałem BO CHENEK. Wierzę, że trzeba go traktować trochę jak żywą istotę, którą człowiek się opiekuje. Trzeba go regularnie karmić, dbać o to żeby miał dobre warunki, a on później oddaje nam to wszystko w chlebie i innych wypiekach, do którego go dodajemy. – opowiada Michał Tomczyk – właściciel. Zapraszamy do lektury!

Przystanek Olsztyn

Piekarnia Bo Chenek to nowe miejsce na mapie Olsztyna. Nowe, ale sięgające po stare tradycje i receptury. Powstało z pasji właściciela, a skład każdego z produktów jest niemal identyczny: mąką, woda sól i zakwas, który sprawia, że pieczywo z Bo Bochenka jest jedyne w swoim rodzaju. Historia chleba jest niemal tak stara jak historia ludzkości dlatego warto poznać ją bliżej, zaś wędrując po szlaku smaku nie można nie wspomnieć o taksie chlebowej opracowanej przez Mikołaja Kopernika podczas jednego z pobytów na olsztyńskim zamku. Zapraszamy do lektury!

Restauracja Alegoria

Przystanek Lidzbark Warmiński

Lidzbark Warmiński, jest dawną stolicą biskupiego dominium, do tej pory często jest nazywany – Perłą Warmii a posadowiony w zakolu Łyny i Symsarny zamek biskupi – Wawelem Północy. Same te nazwy pobudzają wyobraźnię i sprawiają, że spodziewamy się czegoś zupełnie niezwykłego! I słusznie, bo to właśnie tu trafiamy na ślady Biskupa Krasickiego oraz do restauracji Alegoria, która specjalizuje się w potrawach inspirowanych dawną kuchnią dworską! Zapraszamy do lektury!

Spotkanie odbyło się jako część projektu: Na szlaku Smaku, dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Kuchnia zamkowa i piwna polewka

Przystanek Lidzbark Warmiński

Średniowieczny zamek w Lidzbarku Warmińskim – dawna rezydencja biskupów. Za dużą wartość artystyczną i historyczną w skali światowej, uznany został za pomnik historii. Nazywany wawelem północy jest jednym z najcenniejszych zabytków w Polsce. To w jego zakamarkach znajduje się stara zamkowa kuchnia, której historia sięga wiele wieków wstecz. To tu szykowano potrawy dla Biskupa Krasickiego, Kromera czy wreszcie Mikołaja Kopernika, który zamieszkał w Lidzbarku przez kilka lat i u boku wuja Łukasza Watzenrode kształcił się i dokonywał życiowych wyborów. Zapraszamy do lektury!

Zamek Biskupów Warmińskich, Pl. Zamkowy 1, Lidzbark Warmiński 

Spotkanie odbyło się jako część projektu: Na szlaku Smaku, dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Dawny dom piekarza i najprostszy przepis na chleb

Przystanek Dobre Miasto

Dobre Miasto to dobry przystanek w drodze pomiędzy Olsztynem a Lidzbarkiem Warmińskim. Widoczna z daleka Kolegiata zbudowana w XIV wieku z czerwonej cegły jest drugą co do wielkości świątynią na Warmii, jest jeszcze Baszta Bociania będąca fragmentem dawnych fortyfikacji miejskich i wiele mniejszych, również ciekawych zabudowań. Podążając jednak szlakiem smaku powinniśmy zboczyć nieco z utartych ścieżek i zajrzeć do Skansenu miejskiego, gdzie w zrewitalizowanych, zabytkowych kamieniczkach odtworzono dawne zakłady: szewski, fryzjerski, krawiecki oraz piekarnię wraz z częścią mieszkalną. To nieczęsta okazja by zobaczyć jak takie miejsce wyglądało przed stu laty. Zapraszamy do lektury!

Spotkanie odbyło się jako część projektu: Na szlaku Smaku, dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. 

Ogród ziołowy

Przystanek Frombork

Ogród ziołowy przylega do budynku Szpitala św. Ducha, w którym mieści się Dział Historii Medycyny Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, tu również zapoznać się można z wszelkimi rodzajami ziół leczniczych znanych i stosowanych w średniowieczu.

O historii opowiada dr. Jowita Jagla – historyk sztuki, kierownik Działu Historii Medycyny Muzeum Mikołaja Kopernika

Zapraszamy do lektury!

Spotkanie odbyło się jako część projektu: Na szlaku Smaku, dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. 

Pijalnia ziół

Przystanek Olsztynek (Skansen)

Za niebieskimi drzwiami smak i zapach ziół czuć już po prostu wszędzie. U drewnianej powały wiszą suszone bukiety a na szerokich, okiennych parapetach stoją słoje wypełnione ziołowymi miksturami. Zapraszamy do lektury!

Karczma

Przystanek Olsztynek (Skansen)

Jak się okazuje zioła to nie tylko napary i lemoniady ale również liczne potrawy regionalne. Jedną z nich jest babka ziemniaczana, której można spróbować w Karczmie, znajdującej się również na terenie skansenu. Zapraszamy do lektury!

Chętnych, by umówić się na spotkanie zapraszamy do kontaktu:

e-mail: awosiek@icloud.com, tel. 608689978

Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij